Strona główna Oferta Cennik Organizacja eventów O strefie piękna O strefie relaksu Zespół Wirtualny spacer Galeria Blog Kontakt Sklep Wyszukaj
English Zmień język
PRZEJDŹ DO STREFY RELAKSU
Wróć

Jesteś na blogu strefy piękna

Peelingi chemiczne: Rewolucja w pielęgnacji skóry

02 Październik 2023

Peelingi chemiczne: Rewolucja w pielęgnacji skóry

Peeling chemiczny to jedna z najbardziej rewolucyjnych metod w dziedzinie kosmetologii, która od lat przyciąga uwagę zarówno specjalistów, jak i osób pragnących poprawić kondycję swojej skóry. Zabieg ten polega na stosowaniu specjalnie dobranych substancji chemicznych, które delikatnie złuszczają powierzchniowe warstwy skóry, ujawniając zdrowszą, młodszą i bardziej promienną cerę. Historia peelingu chemicznego sięga starożytności, kiedy to kobiety używały naturalnych kwasów, takich jak sok z winogron czy mleko, aby odświeżyć i odmłodzić skórę. Dziś, dzięki postępowi w nauce i technologii, peelingi chemiczne stały się bardziej zaawansowane, skuteczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb skóry. W tym artykule przybliżymy Ci tę fascynującą metodę pielęgnacji, która może być kluczem do pięknej i zdrowej cery. Zapraszamy do odkrywania tajemnic peelingu chemicznego!

 

Spis treści:

 1. Mechanizm działania peelingu chemicznego
 2. Korzyści i efekty po zabiegu
 3. Przeciwwskazania i pielęgnacja po zabiegu

 

Mechanizm działania peelingu chemicznego

Peeling chemiczny działa poprzez aplikację specjalnie dobranych substancji chemicznych na powierzchnię skóry, które indukują kontrolowane złuszczanie naskórka. Proces ten prowadzi do regeneracji skóry, stymulując jednocześnie produkcję kolagenu i elastyny, co przekłada się na jej odmłodzenie i poprawę elastyczności.

Głównymi składnikami używanymi w peelingach chemicznych są różne kwasy. Najpopularniejsze z nich to:

 

 • Kwas glikolowy: Alfa-hydroksykwas pochodzący z trzciny cukrowej, który jest doskonały do delikatnego złuszczania i jest często używany w peelingach o średniej głębokości.

 • Kwas salicylowy: Beta-hydroksykwas, który penetruje głęboko w pory skóry, usuwając zanieczyszczenia i redukując trądzik.

 • Kwas trichlorooctowy (TCA): Używany w głębszych peelingach, skutecznie redukuje zmarszczki, plamy starcze i nierówności skóry.

 • Kwas mlekowy: Delikatny alfa-hydroksykwas pochodzący z mleka, który jest idealny dla wrażliwej skóry, nawilża i złuszcza jednocześnie.

 

Kiedy substancje chemiczne są aplikowane na skórę, powodują reakcję, która rozkłada martwe komórki naskórka. W zależności od głębokości i rodzaju peelingu może on działać tylko na powierzchniowe warstwy skóry lub penetrować głębiej, docierając do skóry właściwej. Efektem jest nie tylko złuszczanie, ale także stymulacja procesów regeneracyjnych skóry. W odpowiedzi na "uraz" chemiczny, skóra zaczyna produkować nowe komórki i zwiększa produkcję kolagenu, co prowadzi do jej ujędrnienia, wygładzenia i odmłodzenia.

Warto jednak pamiętać, że efekty peelingu chemicznego zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj i stężenie użytego kwasu, czas ekspozycji oraz indywidualne właściwości skóry pacjenta. Dlatego ważne jest, aby zabieg był przeprowadzany przez doświadczonego specjalistę, który dokładnie oceni potrzeby skóry i dobierze odpowiednią metodę peelingu.

 

Korzyści i efekty po zabiegu

Peeling chemiczny, mimo że jest jednym z bardziej inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, przynosi wiele korzyści dla skóry. Regularne poddawanie się temu zabiegowi może prowadzić do znaczącej poprawy wyglądu i kondycji skóry. Oto główne korzyści i efekty, jakie można zaobserwować po serii zabiegów:

 

 • Odnowa komórkowa: Peeling chemiczny stymuluje procesy regeneracyjne skóry, przyspieszając odnowę komórkową. Dzięki temu skóra staje się bardziej gładka, jędrna i promienna.

 • Redukcja blizn: Dzięki głębokiemu złuszczaniu, peeling chemiczny pomaga w redukcji blizn potrądzikowych oraz innych nierówności skórnych. Zabieg ten może znacząco poprawić teksturę skóry, czyniąc ją bardziej jednolitą.

 • Zmniejszenie widoczności porów: Regularne peelingi chemiczne pomagają w oczyszczeniu porów i ich zwężeniu, co prowadzi do zmniejszenia ich widoczności i zapobiega powstawaniu zaskórników.

 • Poprawa tekstury skóry: Peeling chemiczny skutecznie usuwa martwe komórki naskórka, co przekłada się na poprawę tekstury skóry. Staje się ona bardziej gładka, miękka i elastyczna.

 • Jasność cery: Zabieg ten pomaga w walce z przebarwieniami, plamami starczymi i innymi dyskoloracjami skóry. Dzięki temu cera staje się bardziej jasna, promienna i jednolita.

 • Stymulacja produkcji kolagenu: Peeling chemiczny stymuluje produkcję kolagenu w skórze, co przekłada się na jej ujędrnienie i redukcję drobnych linii oraz zmarszczek.

 • Lepsze wchłanianie kosmetyków: Po zabiegu skóra lepiej wchłania kosmetyki, co sprawia, że są one bardziej efektywne. Dzięki temu można osiągnąć lepsze efekty w krótszym czasie.

Taki peeling to doskonały sposób na poprawę kondycji skóry, jej odmłodzenie i przywrócenie jej zdrowego wyglądu. Jednak ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu oraz ochronie skóry przed słońcem, aby uniknąć powikłań i zapewnić najlepsze efekty.

 

Przeciwwskazania i pielęgnacja po zabiegu

Peeling chemiczny, mimo swoich licznych korzyści, nie jest odpowiedni dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed poddaniem się temu zabiegowi. Ponadto odpowiednia pielęgnacja po zabiegu jest kluczem do uzyskania optymalnych rezultatów i uniknięcia potencjalnych komplikacji.

 

Przeciwwskazania:

 • Ciąża i karmienie piersią: Peeling chemiczny nie jest zalecany dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

 • Aktywne infekcje skórne: Osoby z aktywnymi infekcjami skórnymi, takimi jak opryszczka, powinny unikać peelingu chemicznego.

 • Choroby skóry: Osoby z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca, egzema czy różowaty, powinny skonsultować się z dermatologiem przed podjęciem decyzji o zabiegu.

 • Niedawne zabiegi chirurgiczne na twarzy: Osoby, które niedawno przeszły operacje na twarzy, powinny poczekać z peelingiem chemicznym.

 • Leki i preparaty: Osoby przyjmujące pewne leki, takie jak retinoidy czy antybiotyki, mogą być bardziej podatne na podrażnienia po zabiegu.

 

Pielęgnacja po zabiegu:

 • Unikaj słońca: Skóra po zabiegu jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, dlatego ważne jest unikanie bezpośredniego nasłonecznienia i stosowanie kremów z filtrem UV.

 • Nawilżanie: Skóra może być sucha i ściągnięta po zabiegu, dlatego ważne jest regularne nawilżanie.

 • Delikatne mycie: Unikaj szorstkich gąbek i szczoteczek do twarzy. Myj skórę delikatnie, używając łagodnych środków myjących.

 • Unikaj kosmetyków z alkoholem: Alkohol może dodatkowo podrażnić skórę po zabiegu.

 • Nie zrywaj łuszczącej się skóry: Po zabiegu skóra może się łuszczyć. Ważne jest, aby nie zrywać jej, ale pozwolić jej naturalnie się złuszczać.

 • Unikaj intensywnych zabiegów na skórę: Przez kilka tygodni po zabiegu unikaj innych intensywnych zabiegów na skórę, takich jak mikrodermabrazja czy laseroterapia.

 

Peeling chemiczny to rewolucyjna metoda pielęgnacji skóry, która oferuje szereg korzyści, takich jak odnowa komórkowa, redukcja blizn czy poprawa tekstury skóry. Jednak, jak każdy zabieg kosmetyczny, wymaga odpowiedniej wiedzy i dbałości o skórę przed i po jego wykonaniu. Dzięki pełnemu zrozumieniu mechanizmu działania, korzyści, a także potencjalnych przeciwwskazań, można podejmować świadome decyzje dotyczące pielęgnacji skóry. Jeśli jesteś zainteresowany doświadczeniem wszystkich korzyści płynących z peelingu chemicznego, zapraszamy do naszego salonu Nice Spa, gdzie profesjonalni specjaliści zapewnią Ci bezpieczny i skuteczny zabieg dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.Sprawdź inne artykuły

Brak komentarzy

Umów wizytę on-line!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Polityka prywatności

Rozumiem